Bank of France: regulacje dotyczące walut cyfrowych są pilniejsze niż CBDC

Bank Francji jest jednym z największych banków centralnych na świecie, które badają wykonalność cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jako jeden z największych graczy w regionalnych wysiłkach na rzecz rozwoju cyfrowego euro. Jednak według jednego z najwyższych urzędników, CBDC nie jest pilnym problemem dla banku. Urzędnik wyraził również obawy dotyczące roli waluty cyfrowej w gospodarce, w tym jej wpływu na banki komercyjne i politykę pieniężną.

Denis Beau, pierwszy zastępca prezesa Banku Francji, wygłosił swoje przemówienie w Paryżu na konferencji poświęconej rozwiązywaniu pojawiających się wyzwań związanych z regulacjami finansowymi. W swoim wystąpieniu, które zostało niedawno opublikowane przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), regulator mówił także o DeFi i potrzebie regulacji przez Bank Francji wschodzącego sektora.

Dla Beau jednym z rozważań, które Bank Francji musi wziąć pod uwagę, jest to, że stabilność francuskiego systemu płatności nie zależy wyłącznie od zdolności banku do zapewnienia CBDC. Przyznał, że wejście wielkich technologii i rozwój fintechu, a także walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, może usprawnić system płatności i uczynić go łatwiejszym, tańszym i wygodniejszym.

„Jednak te innowacje niosą ze sobą również ryzyko dla sprawnego funkcjonowania naszego systemu płatności” – powiedział publiczność urzędnik.

W szczególności Beau nie jest wielkim fanem walut cyfrowych. Uważa je za zagrożenie dla pieniądza banku centralnego. Według niego, pojawienie się tych walut jako metody płatności, „której związek z pieniędzmi banku centralnego jest co najmniej złożony i delikatny, jeśli dla niektórych nie istnieje, prawdopodobnie podda w wątpliwość integrującą i zakotwiczającą rolę, pieniądze banku centralnego grają w naszym systemie płatniczym.”

Waluty cyfrowe stanowią trzy główne zagrożenia, powiedział Beau. Pierwszym jest ryzyko rozdrobnienia systemu płatności. Mogłyby też doprowadzić do powstania sytuacji monopolistycznych globalnych gigantów cyfrowych, którzy zdominowaliby rynek i wypchnęli mniejszych rywali. A potem istnieje ryzyko bezpieczeństwa, ponieważ waluty cyfrowe cierpią z powodu „niestabilnej wartości, niepewnej wymienialności na pieniądze banku centralnego i [są] bez odpowiedzialnego emitenta i wiarygodnego pożyczkodawcy ostatniej instancji w przypadku destabilizującego wstrząsu”, według centrali urzędnik bankowy.

CBDC mogą rozwiązać wiele wyzwań, jakie stwarzają waluty cyfrowe, powiedział Beau. Jednak nawet w przypadku CBDC ma obawy.

Jednym z nich jest wpływ, jaki CBDC mogą mieć na banki komercyjne. Największym ryzykiem byłaby drastyczna redukcja depozytów bankowych. Mogłoby to ograniczyć ich rentowność, a ostatecznie ich zdolność do finansowania gospodarki realnej.

Beau uważa, że ​​rozwiązaniem jest umożliwienie im udziału w rozwoju CBDC, aby uniknąć ryzyka dla banków. „Ich wkład jest potrzebny, na przykład, aby ustalić limity i/lub czynniki zniechęcające do wynagrodzeń dla gospodarstw CBDC” – powiedział.

I podczas gdy Bank Francji kontynuuje prace nad krajowymi i regionalnymi projektami CBDC, Beau uważa, że ​​nie jest to dla banku najpilniejsza sprawa.

„Uważamy regulacje za priorytet, ponieważ sprawne funkcjonowanie naszego systemu płatności zależy przede wszystkim od ram regulacyjnych, które są jasne, sprawiedliwe i zrównoważone” – powiedział słuchaczom.

Dlatego Bank Francji z zadowoleniem przyjął rozporządzenie dotyczące rynków kryptowalut (MiCA) oraz ustawę DORA (Digital Operational Resilience Act), powiedział. Jak Pēteris Zilgalvis z Komisji Europejskiej powiedział Jimmy’emu Nguyenowi w sprawie Blockchain Policy Matters na początku tego roku, MiCA została powołana do zajmowania się w szczególności tokenami niebędącymi papierami wartościowymi, w tym Bitcoin i stablecoinami.

Obejrzyj: panel CoinGeek w Nowym Jorku, aplikacje rządowe i sektora publicznego na Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of France: Digital currency regulations more urgent than CBDC – CoinGeek



Author: BitcoinSV.pl
CEO