Bank Centralny Kenii: Waluta cyfrowa wspierana przez państwo nie rozwiąże wszystkich problemów finansowych

Cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) nie jest srebrną kulą, która rozwiąże wszystkie finansowe wyzwania, przed którymi stoimy dzisiaj, powiedział prezes Banku Centralnego Kenii, dr Patrick Njoroge. Jeśli już, CBDC może zaostrzyć niektóre z tych wyzwań, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowane.

Przemawiając podczas dyskusji panelowej z innymi szefami bankowości na Szczycie Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Njoroge powiedział, że banki centralne muszą najpierw zająć się wyzwaniami, przed którymi stoją bezpośrednio przed uruchomieniem swoich CBDC.

„Nie patrzmy na CBDC jako na srebrną kulę dla wszystkich problemów, które mamy. Wręcz przeciwnie, zajmij się problemami bezpośrednio” – powiedział.

Njoroge zwróciła uwagę, że jednym z wyzwań, przed jakimi stoją banki centralne, w tym CBK, jest wykluczenie finansowe, zwłaszcza kobiet. Takie wyzwanie jest spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, w tym normami kulturowymi, w których kobiety mają mniejszy dostęp do edukacji, a nawet telefonów komórkowych, utrudniających im dostęp do podstawowych usług finansowych.

„Ten problem nadal pozostanie. Nie możesz tego rozwiązać za pomocą CBDC. I w efekcie, jeśli przeniesiesz się do tego świata [CBDC], ten problem stanie się znacznie bardziej dotkliwy” – stwierdził gubernator.

W przeciwieństwie do większości swoich konkurentów, CBK nie dąży do włączenia finansowego poprzez CBDC, co jest obietnicą, którą złożyła większość banków centralnych, rozwijając swoje waluty cyfrowe. Kenia ma jeden z najwyższych wskaźników włączenia finansowego wśród swoich rówieśników. Powszechność płatności mobilnych za pośrednictwem M-Pesa zapewnia dostęp do podstawowych usług finansowych niemal każdej dorosłej osobie.

Jak ujawnił Njoroge, Kenia „osiągnęła malejące zyski” w promowaniu integracji finansowej.

Według gubernatora banki centralne przy rozważaniu CBDC są dość zaniepokojone dwoma kwestiami – stabilnością finansową i utrzymaniem kontroli nad polityką monetarną. Właśnie dlatego większość z nich sprzeciwia się zasobom cyfrowym, które ich zdaniem naruszają te dwie kwestie.

„Musi być ktoś, kto obserwuje stabilność finansową i inne szersze kwestie polityki pieniężnej” – powiedział Njoroge.

CBK opublikował w lutym dokument konsultacyjny, w którym wezwał do opinii publicznej na temat wprowadzenia CBDC. Nakreślono zalety i wady szylinga cyfrowego, a także sektory, które byłyby najbardziej dotknięte.

Ostatnio gubernator Njoroge wyraził obawę, że niska penetracja smartfonów w Kenii może wykoleić wprowadzenie CBDC. Kraj wschodnioafrykański ma 44% penetrację smartfonów, co zdaniem gubernatora może jeszcze bardziej pogłębić lukę w integracji finansowej, jeśli CBK uruchomi szylinga cyfrowego, który byłby dostępny tylko na smartfonach 4G.

Obejrzyj: panel CoinGeek Zurich, Blockchain i przyszłość Afryki

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Central Bank of Kenya: State-backed digital currency won’t solve all financial challenges – CoinGeek



Author: BitcoinSV.pl
CEO