CFTC podkreśla ryzyko związane z DeFi w nowym raporcie i wzywa do szybkich działań

Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) Stanów Zjednoczonych opublikowała raport na temat wyzwań stojących przed zdecentralizowanymi finansami (DeFi), podkreślając główne obawy związane z potrzebą większej odpowiedzialności i jasnych granic odpowiedzialności w sektorze.

Raport został opracowany przez Podkomisję ds. Aktywów Cyfrowych i Technologii Blockchain w ramach Komitetu Doradczego ds. Technologii (TAC) CFTC i sugeruje, że korzyści i ryzyko związane z DeFi zależą od projektu i cech konkretnych systemów. Głównym problemem raportu był dostrzegalny brak „oraz pewnych wzorców branżowych, których należy unikać” – jasnych granic odpowiedzialności i rozliczalności.

„Ten raport jest wynikiem ciężkiej pracy podkomisji TAC Digital Assets i Blockchain mającej na celu zbadanie DeFi” – powiedziała komisarz CFTC Christy Goldsmith Romero, sponsor TAC. „Ma on na celu pomóc w informowaniu o bieżących debatach politycznych w Kongresie USA, stanowych organach ustawodawczych i organach regulacyjnych, w tym w CFTC. Zapewnia podstawowe zrozumienie DeFi. Stwierdzono, że korzyści i ryzyko związane z DeFi zależą w znacznym stopniu od projektu i cech konkretnych systemów DeFi.

Romero stwierdził: „Od czasu, gdy przybyłem do CFTC, stale wmawiałem sobie, że musimy zbadać pojawiające się problemy związane z zasobami cyfrowymi, w przeciwnym razie możemy ryzykować szkodliwe, niezamierzone konsekwencje”.

8 stycznia TAC głosował za przedłożeniem raportu CFTC, co czyni go pierwszym istotnym raportem na temat DeFi sporządzonym przez rządowy komitet doradczy.

W raporcie przedstawiono również szczegółowe zalecenia mające na celu złagodzenie niektórych zagrożeń stwierdzonych przez komitet doradczy, związanych z integralnością rynku, stabilnością finansową i nielegalnym finansowaniem. Kluczowe sugestie obejmowały rozwój ciągłego gromadzenia danych, monitorowania, wymiany informacji i partnerstw regulacyjnych; badanie istniejącego poziomu zgodności regulacyjnej i identyfikacja luk regulacyjnych; oraz określenie zakresu potencjalnych reakcji politycznych, takich jak ujawnianie informacji, sprawozdawczość regulacyjna, audyt strony trzeciej, ograniczenia wejścia i planowanie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

„Mam nadzieję, że to sprawozdanie może posłużyć jako pierwszy krok w kierunku ułatwienia dialogu między decydentami a przemysłem, zwłaszcza że DeFi pozostaje w centrum zagrożeń związanych z nielegalnymi finansami, cyberatakami i kradzieżami”, powiedział Romero, który zauważył również, że „większość DeFi systemy nie są całkowicie scentralizowane ani zdecentralizowane, ale zamiast tego działają w całym spektrum”.

Pomysł, że DeFi istnieje w spektrum centralizacji i że obecna polityka może to wyjaśnić, nie jest nową koncepcją dla CFTC. W maju 2023 r. przewodniczący CFTC Rostin Behnam wyjaśnił, że zdecentralizowane giełdy aktywów cyfrowych będą regulowane niezależnie od ich struktury.

„Chociaż rozmowa o kryptowalutach przedstawia nowe i nowatorskie kwestie oraz pytania dotyczące aktywów bazowych – czy je regulować, jak je regulować – naprawdę uważam… że musimy korzystać z tego samego podręcznika, z którego korzystaliśmy w przeszłości pomyśl o polityce, którą konstruujemy dla kryptowalut” – powiedział Benham.

To zobowiązanie zostało wprowadzone w życie w sprawie Ooki DAO.

Potencjalny precedens Ooki DAO

We wrześniu 2022 r. CFTC pozwała zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO) Ooki DAO za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej.

W swoim zgłoszeniu organ regulacyjny wskazał, że założyciele otwarcie próbowali wykorzystać zdecentralizowaną strukturę w celu uniknięcia przestrzegania przepisów organów regulacyjnych. Na co CTFC stwierdziła: „Organizacje DAO nie są zwolnione z egzekwowania prawa i nie mogą bezkarnie naruszać prawa”.

W czerwcu 2023 r. amerykański sędzia okręgowy William H. Orrick wydał orzeczenie na korzyść CFTC, nakazując firmie Ooki DAO zamknięcie i zapłatę cywilnej kary pieniężnej w wysokości 643 542 dolarów.

CFTC określiła to jako „ogromne zwycięstwo”, które udowodniło, że DAO można pociągnąć do odpowiedzialności prawnej, zwłaszcza że pozew był pierwszym przypadkiem, w którym organy regulacyjne zaatakowały całe DAO, w tym wszystkich posiadaczy tokenów, którzy nie brali aktywnie udziału w żadnych nielegalnych działaniach .

Zwycięstwo CTFC stanowiło potencjalnie precedensową decyzję dla przyszłych regulacji zdecentralizowanych organizacji i posłużyło jako ostrzeżenie dla nieuczciwego DeFi, które mogło uważać, że jest to poza zasięgiem prawa.

Obejrzyj: Blockchain dla bankowości i finansów

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CFTC highlights DeFi risks in new report, urges swift action – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO