Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego dokonuje niewielkiej aktualizacji przepisów dotyczących aktywów cyfrowych

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (BCBS) opublikował aktualizację swojego standardu dotyczącego aktywów cyfrowych w zakresie zgodności banków i opublikował ramy dotyczące ostatecznych ujawnień w zakresie ekspozycji banków na aktywa cyfrowe.

Komitet konsultował swoje „standardy dotyczące kryptowalut”, pierwotnie opublikowane w grudniu 2022 r., a zmiany w zasadach zawarte w najnowszej aktualizacji wydają się mniej znaczące niż wcześniej omawiane.

BCBS to komitet organów nadzoru bankowego, który ustala szerokie standardy i wytyczne dotyczące nadzoru bankowego na całym świecie. Działa pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), międzynarodowej instytucji finansowej, która promuje globalną stabilność monetarną i finansową, pełniąc funkcję banku dla banków centralnych i forum współpracy międzynarodowej.

W swoich ostatnich konsultacjach w sprawie standardów dotyczących aktywów cyfrowych, rozpoczętych w grudniu 2023 r., BCBS podniósł możliwość traktowania tradycyjnych cyfrowych papierów wartościowych znajdujących się w publicznych łańcuchach bloków jako obarczonych takim samym ryzykiem jak waluty cyfrowe. Uniemożliwiłoby to bankom udział w inicjatywach tokenizacyjnych na publicznych blockchainach, ponieważ byłyby one zbyt drogie.

Jednak zmiany wprowadzone w aktualizacji z 17 lipca w ogóle nie wspominają o blockchainach niewymagających pozwolenia, co będzie mile widzianą wiadomością dla wysiłków w zakresie tokenizacji banków.

Ostatnie konsultacje wymagały również umieszczenia aktywów rezerwowych banków w strukturach „odległych od upadłości” od jakiejkolwiek strony, która emituje monety typu stablecoin, zarządza nią lub jest zaangażowana w działalność związaną z monetami typu stablecoin, lub która przechowuje aktywa rezerwowe. Ostateczny standard zawierał jednak wyjątek od tego wymogu dla banków, które świadczą wyłącznie usługi przechowywania monet stabilnych – w tym przypadku środki pieniężne nie muszą być przechowywane w stanie upadłości w oddaleniu od innych depozytów banku.

Innymi słowy, dopóki bank nie jest emitentem monet stablecoin, jego konta mogą być wykorzystywane do tworzenia rezerw monet stabilnych.

W ramach kolejnej zmiany zdania, zainspirowany opiniami uzyskanymi z konsultacji, BCBS podjął decyzję o odrzuceniu planów zakazu stosowania transakcji finansowania papierów wartościowych (SFT) – takich jak umowy z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu – w rezerwach monet stabilnych. Zakaz spowodowałby przesunięcie emitentów monet stabilnych korzystających z transakcji finansowanych z użyciem papierów wartościowych z preferencyjnego traktowania regulacyjnego „Grupy 1b” do Grupy 2, gdzie podlegaliby „nowemu, wysoce konserwatywnemu traktowaniu kapitału”.

Ostateczny standard aktywów cyfrowych pozwala jednak, aby rezerwy monet stabilnych obejmowały „środki pieniężne należne na mocy umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu” – czyli pieniądze, które mają zostać otrzymane po tymczasowym pożyczeniu gotówki w zamian za papiery wartościowe, które później zostaną odkupione po wyższej cenie .

Jeżeli chodzi o inne drobne zmiany, Komitet Nadzoru Bankowego doprecyzował również wymogi dotyczące audytu zewnętrznego aktywów rezerwowych monet stabilnych, w tym weryfikację przez stronę trzecią co najmniej dwa razy w roku i audyt zewnętrzny co roku, a także zaktualizował wymogi dotyczące rozliczeń funduszy ETF i obligacje notowane na giełdzie (ETN), które obecnie muszą być rozliczane centralnie.

Zarówno ramy dotyczące ujawniania ostatecznych informacji dotyczących ekspozycji banków na aktywa cyfrowe, jak i zaktualizowany standard dotyczący aktywów cyfrowych dla banków wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.

Obejrzyj Stefan Matthews: Blockchain to idealna technologia zapewniająca zgodność z przepisami

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Basel Committee on Banking Supervision makes minor update to digital asset rules – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO